RESİM

RESİM 

Estetik ve güzeli bilen bir toplum yetiştirmek için sanat eğitimin gereklidir. Sanattan kastımız sadece plastik sanatlar elbette olmamalıdır. Sanat eğitiminden bahsederken de sadece plastik sanatlar eğitimi değil, dramatik, ritmik, ve fonetik sanatları da içine alan geniş bir alanı düşünmemiz gerekmektedir. Burada görsel sanatlar eğitimi devreye girer ; çünkü hepimiz biliyoruz ki görerek öğrendiğimiz bilgiler daha kalıcı ve daha kapsamlı olmaktadır.

Resim yapmak için çok iyi bir gözlemci olmanız ayrıca sabır, çok çalışmak ve araştırmak gerekir. Başarılı olmak için titiz ve özenli çalışmak da bunlar kadar önemlidir.

Profesyonel olarak resim yapanlar ya da yıllardır resim sanatı ile uğraşanlar resim çizmenin püf noktalarını bilirler. Ancak resim kağıtlarını yeni yeni karalamaya başlayanlar bu ip uçlarından haberdar olmayabilirler. Kalem ve kağıt başta olmak üzere malzeme seçiminde kalite, fiyat, ışık hatta çalışma ortamının bile resmin güzelliğini etkilediğini bilmeleri gerekir.

Resim yapmak ne kadar yeteneğe bağlı olsa da kullanılan araç ve gereçlerin, çok sayıda resim yapmanın ve ünlü tabloları incelemenin etkisi büyüktür.

Görsel sanatlar dersimizde amacımız; Çocukların yaratıcılık yönlerini geliştirmek. Temel sanat bilgilerini çocuğun yetenek düzeyine paralel olarak kazandırmak. Çocukların çevre ile ilgili gözlemlerini, izlenimlerini, duygularını, düşüncelerini ifade edebilme yeteneği kazandırmak. Çocukların okul ve okul sonrası yaşantılarını, olumlu etkileyecek iyi alışkanlıklar kazandırmak. İş sevgisi aşılamak ve rastladıkları zorlukları kendi iradeleriyle yenebileceklerini öğretmek.

Aletleri ve malzemeleri tanıtmak, bunlar arasındaki ilişkileri ve kullanışlarını anlatıp öğretmek. Sanatın özgürlük olduğunu kavratmak ve Diğer dersleriyle ilişkilendirerek çok yönlü bakış açısı kazandırmaktır.

Tümü

X