ŞAN VE SES TERAPİSİ

Şan dersi ile güzel ses elde etmek isteyen birçok kişi vardır. Özellikle sesinin güzel olduğunu düşünen ve az da olsa eğitime ihtiyaç duyan kişiler sıklıkla şan eğitimine başvurmak isterler. Siz de birçok ünlü şarkıcının da almış olduğu şan dersleri ile sesinizi ve nefesinizi eğitebilir, istediğiniz sese sahip olabilirsiniz.

Şan dersi; fonetik, artikülasyon, diksiyon ve nefes eğitimi ile sesin güzelleşmesini sağlar. Esasen doğru şarkı söylemeyi öğretmen olan şan eğitiminde diyaframın eğitilmesi oldukça önemli bir adımdır. Birçok insanın yanılgıya düştüğü bir konu vardır. Bu da en kötü seslerin bile şan eğitimi alarak güzel bir sese sahip olabileceğidir. Fakat bu doğru değildir. Tek başına şan eğitimi ile mükemmel bir sesin elde edilmesi mümkün değildir. Şan dersi, sesin kötü çıkmasına sebep olan engelleri ortadan kaldırarak, sesi ve nefesi en iyi şekilde kullanmayı öğreten eğitimdir.

Şan ile güzel ses elde etmek isteyen kişilerin en merak ettiği konular eğitimin nasıl olacağıdır. Şan eğitimine başlamadan önce sesiniz dinlenerek ses sınırınız belirlenir. İlk etapta, belirlenen sınıra göre sesin daha veriimli kullanılabilmesi için çalışmalar yapılır. Bu aşamada en önemli konular: Sesi ve nefesi iyi bir şekilde eğitmektir. Diyafram nefesi alarak sesi etkin şekilde kullanabilmek öğretilmeye çalışılır. Genellikle şan eğitimi bir sene sürer. Bir senenin sonunda kişi, sesini etkili şekilde kullanabilmek konusunda kendini geliştirmiş olur.

Tümü

X